Süssünk-Főzzünk együtt az ünnepek alatt is!


2017. december 20. - 2018. január 6.

Szerda

Teofil



Csütörtök

Tamás



Péntek

Zénó



Szombat

Viktória



Vasárnap

Ádám, Éva



Hétfő

Karácsony, Eugénia



Kedd

Karácsony, István



Szerda

János



Csütörtök

Kamilla



Péntek

Tamás, Tamara



Szombat

Dávid



Vasárnap

Szilveszter



Hétfő

Újév, Fruzsina



Kedd

Ábel



Szerda

Genovéva, Benjámin



Csütörtök

Titusz, Leóna



Péntek

Emília, Árpád



Szombat

Vízkereszt, Gáspár



Disznóvágós receptek

 

a Marosmentéről

hajszeles


hajszeles


hajszeles


hajszeles


hajszeles

Hájszélyes

Hozzávalók (2 darabhoz):

1 nagyobb hájszélhús
2 db konyhakész (egyenkéntkb. 40 cm hosszú), simább vastagbél
rizs 2-3 hagyma
szitált morzsolt csombor bors.
Megjegyzés: A „hájszélyes” abból a húsdarabból készül, ami a sertés hájának szélén helyezkedik el, tehát inkább hájszél helyesen, de ezen a vidéken, illetve a közeli Nyárádmentén is hasonlóképpen nevezik.

Elkészítése:

A hájszélhúst hosszában kettévágjuk (ha kisebb disznótól van, egészben hagyjuk), és tálba tesszük. Hozzáadjuk a rizst - kb. annyit, amennyi jócskán rátapad a húsra, és még egy kevés, ami mellette marad -, az apróra vágott hagymát, megsózzuk, borsozzuk, illetve bőven megszórjuk morzsolt, átszitált csomborral. Kissé sósabbra kell hagyni, mert a hús és a rizs is vesz még fel a sósságából. A vastagbelet kifordítjuk, vagyis úgy, hogy az eredeti belső fele kívül legyen, és egy fakanál segítségével (vagy aki tudja, kézzel) a húst beletöm ködjük. A leeső rizsből is néha teszünk egy-egy keveset még bele. A két végét megkötjük, majd tetszés szerint felfüstöljük, vagy frissen lefagyasztjuk a későbbi felhasználásig. Fél évnél tovább nem javasolt mélyhűtőben sem tartani, mert megavasodik.
Tipp: A hájszélyest töltött káposzta közé is be lehet főzni, de nagyon finom leves is készíthető belőle, a hájszélyesleves, amit hagyományosan tormával ízesítünk.

hajszeles
leves

Hájszélyesleves

Hozzávalók (4-6 személyre):

1 friss vagy füstölt hájszélyes
2 sárgarépa
egy darabka zeller
1 kisebb petrezselyemgyökér
1 hagyma
1,5 dl tejföl
1 evőkanál liszt
egy-két maréknyi rizs

4-5 evőkanál ecetes torma
a torma leve, esetleg ecet
petrezselyemzöld
1-2 evőkanál zsiradék.

Elkészítése:

A hájszélyest főni tesszük 2-2,5 liter hideg vízben, és mérsékelt lángon majdnem puhára főzzük. A zsiradékot felforrósítjuk, meg-dinszteljük benne a finomra reszelt hagymát meg a nagy lyukú reszelőn lereszelt sárgarépát, majd a hájszélyes főzőlevébe öntjük. Mikor újra fölforrt, beletesszük a kis kockákra vágott petrezselyemgyökeret és zellert, beledobjuk a rizst, megsózzuk, ha szükséges, kipótoljuk a vizet, és addig főzzük, míg minden meg nem puhul. A hájszélyest óvatosan kivesszük, és deszkára tesszük, hogy kihűljön, kissé megdermedjen. A levest besűrítjük a tejföllel és kevés forró lével elkevert liszttel, illetve hozzáadjuk az ecetes tormát. Jól kiforraljuk, szükségszerint utánasózunk, illetve a torma levével vagy ecettel savanyítjuk. Megszórjuk petrezselyemzölddel, beletesszük az időközben vékony karikákra vágott hájszélyest, és további ecetestorma meg tejföl kíséretében kínáljuk.

foetel

Csülöksajt



Hozzávalók :

1 hátsó csülök bőrével együtt (1,5-2 kg)
kb. 50 dkg sertésbőr
1 kg sovány lapocka vagy sertéscomb
2 teáskanál szemes bors
5 babérlevél
2 ágacska csombor
2 evőkanál só
30 dkg friss szalonna
2 hagyma
1 kisebb fej fokhagyma
2 teáskanál pirospaprika
1 teáskanál őrölt fekete bors
1-2 dl főzőlé
2 db vastagbél

Elkészítése:

Az alaposan lekapargatott, forró vízzel jól megmosott csülköt és bőrt főni tesszük annyi hideg vízben, amennyi bőven ellepi. Mellédobjuk a szemes borsot, a babérlevelet, a csombort meg a sót, és kis lángon, közben lehabozva kb. másfél órán átfőzzük. Ekkor beletesszük a lapocka- vagy combdarabot, és együtt is főzzük addig, amíg a hús meg nem puhul. Végül a csülköt és a húst kiszedjük a főzőléből, kissé hűlni hagyjuk, majd kb. lxl cm-es kockákra vágjuk. A szalonnát nagyon kis kockákra vágjuk, a hagymát lereszeljük, a fokhagymát pedig összezúzzuk. A hagymát meg a fokhagymát elkeverjük a pirospaprikával meg a borssal, hozzáöntünk 1-1,5 dl-nyita húsok főzőlevéből, és elkeverjük. A tálba tett húskockákhoz hozzáadjuk a szalonnát meg a fűszeres keveréket, és kézzel alaposan összedolgozzuk. Ha szükséges, még adhatunk hozzá keveset a főzőléből; akkor jó, ha a húsdarabokat jól bevonja a fűszeres keverék. A masszát a megmosott vastagbelekbe töltjük, a beleknek mindkét végét elkötjük, majd a csülök főzőlevében kb. 1 órán át abáljuk. Végül kiszedjük, hagyjuk kihűlni-megdermedni, és tetszés szerint frissen vagy gyengén megfüstölve fogyasztjuk.